Jednostka organizacyjna

               Gmina Gorlice położona jest w południowo - wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, na pograniczu Pogórza Karpackiego i Beskidu Niskiego, wzdłuż rzeki Ropy.

Gminę tworzy dziesięć wiosek:

Bielanka, Bystra, Dominikowice, Klęczany, Kobylanka, Kwiatonowice, Ropica Polska, Stróżówka, Szymbark i Zagórzany.

Przez gminę przebiegają drogi o znaczeniu krajowym i międzynarodowym: Wadowice – Przemyśl, Gorlice – Dukla oraz Tarnów – Gorlice – Konieczna - najkrótsza droga z Polski centralnej na Słowację, Węgry i dalej na południe Europy. Do granicy ze Słowacją jest 30 km.


Gmina Gorlice tworzy powiat gorlicki, który graniczy: od zachodu z powiatem nowosądeckim, od północy z powiatem tarnowskim, od wschodu z powiatem jasielskim, od południa z Republiką Słowacji. 

 

 

 

Pod względem geograficznym gmina Gorlice leży na pograniczu Pogórza Ciężkowicko - Bobowskiego i Beskidu Niskiego oraz części Dołów Jasielsko - Sanockich. Dzięki temu krajobraz jest zróżnicowany, malowniczy i atrakcyjny dla turysty: górzysto – lesiste południe wokół Bielanki i pagórkowata część pozostała. Oddziela je dolina rzeki Ropy, wzdłuż której przebiega droga z Nowego Sącza, przez Szymbark, Ropicę Polską, Gorlice, Zagórzany, Klęczany, Biecz w kierunku Jasła.

 

 

Naszą gminę wyróżnia również bogactwo wydarzeń historycznych – z tymi najbardziej znanym: „przełomem pod Gorlicami” w maju 1915 r., bitwą I wojny światowej na froncie wschodnim.

 

 

 

Herb Gminy Gorlice – na 20-lecie samorządu terytorialnego

Symbole Gminy Gorlice zostały przyjęte Uchwałą Rady Gminy Gorlice w dniu 5 marca 2010 r.

Herb Gminy Gorlice przedstawia w polu błękitnym pół srebrnego wspiętego Lwa zionącego złotym ogniem, o złotych pazurach, trzymającego w prawej łapie uniesiony miecz o srebrnej głowni i złotej rękojeści.

 

 

 

Odsłony: 2245